DIETETYK PRUSZKÓW, CATERING 537 845 776; 505 112 737
OK.PLAN

Poznaj kurkumę! (uważaj na ręce…)

Poznaj kurkumę! (uważaj na ręce…)

Co łączy ludzi jedzących kurkumę?

Pomarańczowe palce, odbarwione deski do krojenia i blaty kuchenne…
Nie wiesz o czym mówimy? Zaraz się przekonasz !

Nie wiem co i ile słyszałeś o ostryżu długim, ale to i tak mało…

Korzeń tej rośliny jest zaliczany do przypraw o najsilniejszym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym.

 

Przeciwutleniacz 

Swoje antyoksydacyjne właściwości ostryż zawdzięcza kurkuminie. Związek ten wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne i to właśnie on, determinuje ten natrętny pomarańczowy kolor korzenia kurkumy. Kurkumina wiąże wolne rodniki i usuwa je z organizmu. Badania wykazały, że jest skuteczna w walce z nowotworami ( szczególnie układu pokarmowego ). Kurkuminę podejrzewa się też o zapobieganie/spowalnianie procesów demencyjnych i choroby Alzheimera. Oprócz tego temu przeciwutleniaczowi zawdzięczamy sukcesywną ochronę przed bombardującymi nas bakteriami i patogenami. 

Działanie przeciwzapalne

Jak już wiecie powstanie stanu zapalnego jest determinowane przez nasze geny (oczywiście pobudzają je konkretne czynniki = różne składowe, którymi się bombardujemy). Genem który najczęściej wywołuje stan zapalny jest COX-2. Natomiast, liczne związki alkaliczne zawarte w kurkumie są jego silnym buforem (substancją hamującą aktywację genu COX-2).

„Wycisza” układ pokarmowy…

Olejki eteryczne które znajdują się w kurkumie ( w szczególności tumeron ) wyciszają zaburzenia trawienia. Przeciwdziałają one również wzdęciom i zgadze (ograniczają wydzielanie soków trawiennych). Ponadto pobudzając wydzielanie żółci przyczyniają się do przyspieszonego trawienia tłuszczów.

Usprawnia pracę mózgu

Wspomniany tumeron,  wykazuje też działanie przyspieszające regenerację komórek nerwowych (np. po udarze). Skutki działania tumeronu nie są jeszcze potwierdzone. Jednak ze wstępnych badań wynika, że związek ten pobudza również komórki nerwowe do podziałów.

 

Nie bój się pobrudzić kurkumą ! O tej porze roku, dużo bardziej potrzebujesz jej prozdrowotnego działania, niż czystych rąk !

 

print

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *