DIETETYK PRUSZKÓW, CATERING 537 845 776; 505 112 737
OK.PLAN

Cynamon !

Cynamon !

Nastał zimowy czas. Za oknem szaro i coraz chłodniej… Bakterie i wirusy tylko czyhają, aby zaatakować nasz układ odpornościowy. NIe damy się ! Wystarczy dołączyć do swojej codziennej kuchni kilka korzennych przypraw, a można na zawsze pożegnać się z zimowymi choróbskami ! Jednym z takich właśnie dodatków, jest cynamon !

Układ pokarmowy.

Brak apetytu, nadmierne skurcze żołądka, wzdęcia, biegunki, wrzody czy zgaga… Te wszystkie dolegliwości wspaniale łagodzi cynamon. Wszystko dzięki temu, że pobudza on wydzielanie żółci i soków trawiennych oraz zwiększa wchłanianie składników odżywczych. Pamiętajcie, że zawarty w cynamonie eugenol może zmieniać właściwości żółci. Dlatego też, osoby z chorobami woreczka żółciowego lub osoby cierpiące na kamicę wątrobową, powinny unikać tej przyprawy.

Naturalny antyseptyk.

Cynamon, a w szczególności olejek cynamonowy jest najlepiej znany ze swoich właściwości bakteriobójczych. Zabija on m.in. Bacillus subtilis, Escherichia coli, Aspergillus niger, Mycobacterium phlei, Mycobacterium tuberculosis. Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus aureus, Penicillum chrysogenum, Candida albicans. Olejek uzyskiwany z kory cynamonowca stosowany jest w leczeniu przeziębień, grypy, zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Ponadto wykorzystywany jest do zwalczania pasożytów skóry (świerzbowiec, wesz) i przewodu pokarmowego, a także w infekcjach skóry (kurzajki, trądzik).

Cukrzyca.

Cynamon bardzo ładnie reguluje stężenie glukozy we krwi. Obniża też, stężenie hemoglobiny glikowanej. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia powikłań towarzyszących cukrzycy typu II np.: makroangiopatii, retinopatii oraz nefropatii. Mechanizmy dzięki, którym cynamon reguluje glikemię nie są poznane. Podejrzewa się, że zwiększa on wrażliwości receptorów insulinowych i ułatwia przechwyt glukozy przez komórki, hamuje również glukoneogenezę i zwiększa wydzielane insuliny przez komórek β trzustki.

Nowotwory.

W ostatnich latach pojawiły się prace wskazujące na przeciwnowotworowe właściwości cynamonu oraz ekstraktów cynamonowych względem komórek raka szyjki macicy, jelita grubego, piersi, jajnika, płuca, a także białaczek i czerniaka. Jak z takimi poważnymi chorobami radzi sobie skromny cynamon? Wykazano, że komórki rakowe wystawione na ekspozycję na cynamon, są „zmuszane” przez naszego bohatera do apoptozy (śmierci).

Choroby sercowo-naczyniowe.

Wykazano, że cynamon obniża ciśnienie krwi, normalizuje poziom glukozy, cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL i HDL cholesterolu. Jak powszechnie wiadomo, obniżenie tych zmiennych obniża ryzyko powstania chorób miażdżycowych.

Biegnij do kuchni po swoją herbatkę z cynamonem ! My swoje już pijemy !

print

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *