DIETETYK PRUSZKÓW, CATERING 537 845 776; 505 112 737
OK.PLAN

Co kryje Twoja lodówka?

Każdy z nas ma w swojej kuchni lodówkę, to dosyć oczywiste. Jednak nie każdy wie jak jej używać. Wbrew pozorom, zwykła lodówka jest skomplikowanym urządzeniem. Warto wiedzieć jak działa, aby w pełni skorzystać z jej funkcjonalności.

Wszystkie produkty, które wybierasz ze sklepowej lodówki, mszą jak najszybciej znaleźć się w Twojej – domowej. Układając produkty w lodówce, zwracaj uwagę na daty ważności – te z najkrótszą układaj „pod ręką”, aby nie zepsuły się i abyś o nich nie zapomniał. Pamiętaj, że na sklepowych półkach istnieje ta sama zasada – produkty z najkrótszą datą przydatności, są układane na brzegach półek.

Oczywiście, od tego w jaki sposób poukładasz swoje artykuły, zależy jaką masz lodówkę. Kupując nowy sprzęt dopytaj sprzedawce o dokładne jego właściwości ( podział na strefy i ustawienia temperatury ). W najnowocześniejszych urządzeniach wszędzie jest podobna temperatura – to zasługa  wentylatora. Jednak, każda lodówka posiada podział strefowy, o którym my – użytkownicy – powinniśmy wiedzieć…

STREFA ZIMNA – poniżej 4 stopni
Tutaj przechowujemy surowe mięsa, ryby, owoce morza i sery z surowego mleka. Jest to też pierwszy etap rozmrażania mrożonek ( o tym w kolejnym artykule :).
STREFA ŚWIEŻA – od 4 do 6 stopni
Tutaj powinniśmy przechowywać nabiał, świeże sery czy przygotowane wcześniej potrawy.
STREFA UMIARKOWANA – ok. 6 stopni
Tę strefę stanowią szuflady. Tutaj możemy przechowywać świeże wędliny, owoce, warzywa. Jest to też dobre miejsce do przechowywania serów dojrzewających.
DRZWI : od 6 do 8 stopni
Tutaj powinniśmy przechowywać wszelkiego rodzaju napoje, dżemy, przetwory. Jest to też świetne miejsce na jaja i masło. Na drzwiach naszej lodówki możecie też znaleźć kawę – tak przechowywana nie straci aromatu i smaku.

Jak korzystać z lodówki ?
1. Nie otwieraj co chwilę lodówki. Zastanów się co chcesz z niej wyjąć i zrób to szybko. Pamiętaj, że produkty, które chłodzisz powinny być przechowywane w stałej temperaturze – ciągłe otwieranie lodówki to utrudnia.
2. Zastanów się co do niej wkładasz. Po zrobionych zakupach nie pakuj wszystkiego do lodówki. Czytaj etykiety – tam jest napisane jaka powinna być prawidłowa temperatura przechowywania danego produktu. Pamiętaj – im więcej artykułów w lodówce tym trudniej je schłodzić.
3. Wszystko co wkładasz do schłodzenia powinno być odpowiednio zapakowane. Foliuj sery i mięsa, zakrywaj masło, używaj zamykanych pojemników. To pomoże Ci uniknąć wysuszania się produktów i mieszania się zapachów.
4. Wszystkie towary ( no prawie wszystkie – o przechowywaniu w kolejnym artykule 🙂 powinny być umyte i osuszone przed włożeniem do lodówki.
5. Lodówka powinna być myta co tydzień !  Tak jak sprzątasz swój dom, tak też powinieneś sprzątać swoją lodówkę. Wydawać się może, że niska temperatura jest wystarczającym zabezpieczeniem przed drobnoustrojami – BŁĄD. Niektórym z nich wcale nie przeszkadza chłód. Nie pozwól im się namnażać ! Do mycia lodówki używaj wody i octu. Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia lodówki. Pamiętaj, że miejsce w którym trzymasz jedzenie powinno być wolne od wszelkich sztucznych, chemicznych ( potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia ! ) substancji.

Trzymaj się tych zasad ! To gwarancja, na świeże i pyszne jedzenie !

print

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: